Nedegink žolės!

Nedegink žolės!

     Atėjus ilgai lauktam pavasariui primename gyventojams, kad žolės deginimas – didžiulė žala gamtai. Aplinkosaugininkai ir saugomų teritorijų specialistai įspėja, kad žolės gaisrai didžiausią žalą padaro būtent gamtai, nes ugnyje gali žūti atbundantys vabzdžiai, driežai, ežiai, perintys paukščiai, neršti keliaujantys varliagyviai, įvairūs augalai, jų sėklos, sudygusių sėklų daigai, pradedančių kaltis vertingų augalų ūgliai. Tai netgi nenaudinga dirvai, nes pažeidžiamas paviršinis humuso sluoksnis, o dirvos derlingumas po vieno žolės deginimo sumažėja net 5-8 proc. Deginant žolę padidėja miškų, durpynų, durpingų pievų gaisrų rizika, o tokie gaisrai ne tik atneša didelių nuostolių, bet ir labai padidina oro taršą.  

     Išimtys žolės deginimui daromos, jei laikomasi Aplinkos ministerijos patvirtintų Aplinkos apsaugos reikalavimų lauko sąlygomis deginant augalus ar jų dalis. Šiuose reikalavimuose numatyta, kad sausą žolę, nendres, nukritusius lapus, šiaudus, laukininkystės, daržininkystės, augalinės kilmės liekanas lauko sąlygomis leidžiama deginti tada, kai nėra galimybių jų kompostuoti (arba jei kompostavimas padeda plisti augalų kenkėjams) ar kitaip panaudoti, bet ne arčiau kaip 30 metrų nuo statinių ir tik surinktas (sugrėbtas) į krūvas. Be to, deginimas turi būti nuolat stebimas, o baigus smilkstančią ugniavietę privaloma užgesinti vandeniu ar smėliu.

 

     Už pernykštės žolės deginimą gresia ir administracinė atsakomybė:

  • Sausos žolės, nendrių, nukritusių medžių lapų, šiaudų, laukininkystės ir daržininkystės atliekų deginimas pažeidžiant aplinkos apsaugos reikalavimus užtraukia baudą asmenims nuo 30 iki 230 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 60 iki 300 eurų.
  • Priešgaisrinės apsaugos priemonių nesiėmimas pastebėjus savo žemėje ražienų ar nesugrėbtų (nesurinktų) šiaudų gaisrą užtraukia baudą žemės savininkams, naudotojams ir valdytojams nuo 30 iki 170 eurų.
  • Ražienų, nenupjautų ir nesugrėbtų (nesurinktų) žolių, nendrių, javų ir kitų žemės ūkio kultūrų deginimas užtraukia baudą asmenims nuo 50 iki 300 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 120 iki 350 eurų.
  • Taip pat vertinama aplinkai padaryta žala.

 

Pamatę deginamą žolę nedelskite – iškart skambinkite telefonu  112.

Vištyčio regioninis parkas © 2018 Visos teisės saugomos.         Vytauto g. 8, Vištytis, LT-70346 Vilkaviškio r.   tel. +370 342 63532