Kultūros paveldas

Vištyčio miestelis

Nedidelis miestelis, kuris 2020 metais švęs garbingą 450 metų sukaktį traukia lankytojus dėl savo išskirtinumo. Dalis Vištyčio miestelio – urbanistinis draustinis. Ant Vištyčio ežero kranto įsikūrusį miestelį puošia keturkampė gotikinė aikštė su Vytauto Didžiojo paminklu. Aikštę juosia seniai susiformavęs centrinės dalies gatvių tinklas. Įspūdingą ansamblį sudaro raudonų plytų akmens mūro bažnyčia, apjuosta akmenine tvora ir šventoriaus želdiniais.

 

Technikos paminklai: Vištyčio vėjo malūnas ir Vištyčio aliejinė

Dalis mūsų istorijos, mūsų praeities glūdi ne tik istorijos puslapiuose, bet ir žmonių darbu, rankomis sukurtuose inžinerinės, techninės, technologinės minties kūriniuose. Šiuo metu, kai technikos pasiekimai keičiasi tiesiog akyse, kažkur Lietuvos pakraštyje, vienas netoli kito išlikę net du technikos objektai Vištyčio vėjo malūnas ir Vištyčio aliejinė tikrai retas reiškinys.

Pasak mūsų senolių, kai buvo pradėta vėjo malūno ir aliejinės statyba, XIX a. trečiame dešimtmetyje džiūgavo ne tik patys savininkai, bet ir Vištyčio krašto dailidės, staliai, akmenskaldžiai, statybininkai, tekintojai, malūnų ir aliejinių statybos subtilybę suprantantys meistrai. Darbo buvo visiems. O pradėjus šiems objektams veikti, ir prie vėjo malūno, ir prie aliejinės nusidriekdavo ilgos vežimų virtinės. Abu objektai turėjo savo vertę. Vėjo malūnas savo aukščiu galėjo rungtis su netoliese stovinčia evangelikų liuteronų bažnyčia.

Kol kas lankytojų mes negalime pakviesti užeiti vidun ir apžiūrėti visą technologinę įrangą, išlikusią vėjo malūne ir aliejinėje, susipažinti su darbo procesu, bet tikimės, kad netolimoje ateityje durys bus atvertos. Šie statiniai dar laukia mūsų dėmesio ir globos.

 

Piliakalniai

Regioniniame parke dunkso keturi piliakalniai. Apipinti legendomis ir padavimais jie šimtmečiais, tūkstantmečiais saugo seniausias ir gūdžiausias Vištyčio krašto paslaptis. Kiekvienas iš jų lankytojui turi ką papasakoti. Pavištyčio piliakalnis saugo paslaptį apie nugrimzdusią bažnyčią, Vištyčio – apie gražuolę Pilę ir jos meilės istoriją, Dabravolės – apie papėdėje išsikerojusią daugiakamienę liepą. Visi keturi nebylūs išminčiai kviečia užkopti ant kiekvieno, pajusti didybę ir įminti paslaptį.

 

Gyvos tradicijos

Savo gyventojų sudėtimi Vištytis ir jo apylinkės garsėjo kaip daugiatautis kraštas. Tokiame skirtingų tradicijų ir kultūrų margumyne buvo sunku išsaugoti ir išlaikyti etninį tapatumą, etnografinio regiono savitumą. Todėl beveik prieš dvidešimt metų subūrėme Vištyčio krašto žmones į folkloro ansamblį „Šilojai“. Kolektyvas tapo, tartum, šio krašto liaudies kūrybos lobynu, kuriame rasime ir dainuojamąją tautosaką (liaudies dainas), ir sakytinę (legendos, padavimai, pasakojimai), liaudies choreografiją (liaudies žaidimai, rateliai), bei instrumentinę muziką.

Daugelis vyresnio amžiaus vištytiečių ir aplinkinių kaimų gyventojų dar prisimena, kaip tarpušvenčiu tarp Šv. Kalėdų ir Naujųjų metų į trobas pasibelsdavo persirengėlių- Šyvio šokdintojų būrys. Ši sena Šyvio šokdinimo tradicija gyvavo tik šiame krašte: Vištyčio, Gražiškių, Pajevonio apylinkėse. Seniai primirštą tradiciją pavyko atgaivinti Gražiškių krašto entuziastams. Šyvis su persirengėliais vėl keliauja po namus ir primena, kiek linksmybių ir juoko Šyvis atnešdavo ne tik seniau bet ir dabar.

Vištyčio regioninis parkas © 2018 Visos teisės saugomos.         Vytauto g. 8, Vištytis, LT-70346 Vilkaviškio r.   tel. +370 342 63532